V pátek 13.9. pořádala ZUŠ Rumburk svůj 2. galakoncert k zahájení školního roku. Pozvání byli Václav Petr (violoncello) a Marek Kozák (klavír) a druhou půli nám vyplnil pěvecký sbor Panoptikum z Ústí nad Labem.
Něco krátce k umělcům :
Václav Petr (*1989) se řadí mezi nejvýznamnější české violoncellisty své generace. Je semifinalistou mezinárodní violoncellové soutěže Grand Prix Emanuel Feuermann a vítězem 70. ročníku prestižní soutěže Pražské jaro. Soutěžními úspěchy na sebe upozorňoval již od dětských let. Ceny si odnášel ze soutěží jako například Mezinárodní Heranova violoncellová soutěž, Mezinárodní violoncellová soutěž v rakouském Liezenu, stal se absolutním vítězem soutěže Talents for Europe. Byl laureátem mnoha dalších soutěží. Základům violoncellové hry se naučil od Mirka Škampy na Gymnáziu Jana Nerudy v Praze. Na Hudební akademii múzických umění byl posluchačem ve třídě profesora Daniela Veise, absolvoval pak ve třídě profesora Michala Kaňky. Jako sólista vystupuje od 12 let. Účinkoval s mnoha orchestry. V neposlední řadě se neúnavně věnuje komorní hře. Od roku 2009 je členem Klavírního kvarteta Josefa Suka, se kterým pravidelně vystupuje. V říjnu roku 2013 vyhrál konkurz na post koncertního mistra violoncell v České filharmonii. Ve svých 24 letech se tak stal jedním z nejmladších koncertních mistrů v historii České filharmonie.
Hudební cesta klavíristy Marka Kozáka (*1993) se dlouhodobě pojí s úspěchy v mezinárodních soutěžích. V červnu 2021 se stal laureátem mezinárodní klavírní soutěže Gézy Andy v Curychu, jedné z nejprestižnějších a nejobtížnějších. V roce 2019 byl finalistou Busoniho soutěže v Bolzanu, v 2018 zvítězil na Evropské klavírní soutěži v Brémách, odkud si přivezl také cenu publika. Byl semifinalistou Mezinárodní klavírní soutěže Fryderyka Chopina ve Varšavě, nejlépe obsazeném klavírním klání na světě. Pravidelně hostuje u všech předních českých orchestrů i v zahraničí. Je absolventem klavírní třídy profesora Ivana Klánského na HAMU v Praze a sám se nyní věnuje pedagogické činnosti na Gymnáziu a hudební škole hl. m. Prahy. V roce 2018 vydal své první profilové CD (ArcoDiva).
Panoptikum je vokální uskupení 23 lidí, které spojuje potřeba zpívat a capella (bez doprovodu nástrojů). Schází se ke zkouškám 10 let v Ústí nad Labem, ale členové dojíždějí z celého kraje. Nejmladšího a nejstaršího člena odděluje 41 let. Řada členů zpívá nebo hraje v dalších hudebních tělesech.
Sbor zpívá převážně novinky ze světa moderní vokální produkce. Pro koncerty vyhledává neobvyklá místa, takže kromě známých pěveckých sálů, chrámových a kostelních prostor ho lze možné zaslechnout i v kavárně, v parku, na ulici, v knihovně či v metru. Panoptikum vede Mgr. Jana Eichler Honců, bývalá žákyně i pedagožka ZUŠ Rumburk, absolventka sbormistrovství a aktuálně doktorandka na UJEP v Ústí nad Labem. Panoptikum se od roku 2015 účastní Jirkovkého Písňovaru, mezinárodního soutěžního festivalu sborové populární hudby, jediného svého druhu v ČR. Z tohoto festivalu si již odvezlo několik zlatých pásem (v letech 2015, 2016, 2017, 2022 i 2023), a také Diváckou cenu Za zvuk jako břitva v roce 2019 a zvláštní cenu Za luxusní unisono – společným dechem v roce 2023.
PROGRAM
Václav Petr – violoncello
Marek Kozák – klavír
Šostakovič: Sonata d moll op.40 (1. věta)
Suk: Balada a Serenada op.3
Ludvig van Beethoven: Sonata pro klavír a violoncello č.5 D-Dur op.102 č.2
Vokální uskupení Panoptikum
New Zealand Folksong, Sea Shanty: Wellerman (úprava The Trills)
Malene Rigtrup Morten Kjaer: Leave it all behind (úprava Morten Kjaer)
Vlasta Rédl: Co když (úprava Luboš Hána)
Bring me little water, Huddie Ledbetter: Silvy (úprava Moira Smiley)
David Stypka: O lítání (úprava Luboš Hána)
Rihanna: Lift me up (úprava Emily Drum)
Rory Graham, Jamie Hartman: Human (úprava Olivier Gies)
Sara F. Adams, Lowell Mason: Nearer (úprava James Stevens)
Al McKay, Maurice White, Allee Willis: September
(úprava Martin Carbow)